Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 873 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

PROMIENIOTWORCZOSC SZTUCZNA I NATURALNA

wtorek, 18 marca 2008 17:29
Skocz do komentarzy

Promieniotwórczość - to zjawisko samorzutnego rozpadu jąder połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowania gamma.

Promieniotwórczość pierwotnie zwana radioaktywnością. Wiążemy ją przede wszystkim z Polką - odkrywczynią tego zjawiska - Marią Curie-Skłodowską. Małżonkowie Curie dostali nagrodę Nobla za odkrycie radu. Pierwiastka od którego zaczęto ponownie uzupełniać układ okresowy, który dał chemii nowy dział.

 

 

PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ NATURALNA – wysyłanie promieniowań alfa a, beta β, gamma γ przez izotopy, które występują w przyrodzie. Pierwiastki promieniotwórcze stanowią źródło tzw. naturalnego tła promieniotwórczego. Obejmują one pierwiastki, o czasie połowicznego rozpadu  porównywalnym z czasem życia Ziemi. Do najważniejszych można zaliczyć izotopy uranu U i toru T o czasach połowicznego zaniku rzędu 108-1010 lat, które tworzą naturalne szeregi promieniotwórcze oraz izotop potasu 40K. Pierwiastki promieniotwórcze, których atomy samorzutnie rozpadają się emitując przy tym cząstki lub promienie, nazywamy promieniotwórczymi. Każdy pierwiastek promieniotwórczy staje się po rozpadzie innym pierwiastkiem, który często z kolei rozpada się dalej.

 

 

PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ SZTUCZNA – wysyłanie promieniowań alfa a, beta β, gamma γ przez izotopy, które zostały otrzymane na drodze sztucznej. Otrzymać sztucznie pierwiastki można na różnych drogach. Pierwszej takiej  sztucznej przemiany dokonał Rutherford w roku 1919, kiedy to  poddał gazowy azot pod działanie strumienia cząstek alfa a, przez co uzyskał tlen i wodór.

Krótko 14N (a, p) 17O ( w nawiasie zapisujemy symbol cząstek bombardujących jądro i po przecinku cząstki symbol cząstki wybitej). W 1934 roku F. i I. Curie wywnioskowali, że pod wpływem bombardowania cząstkami a powstaje izotop promieniotwórczy, który można również otrzymać bombardując tarczę z materiału, który ulega przemianie, przy pomocy strumienia naładowanych cząstek, które są  przyspieszane wysokim napięciem elektrycznym, innym sposobem jest także  działanie neutronami na materiał nieaktywny przy zastosowaniu źródła neutronów, lub też poprzez umieszczenie próbki w kanałach  reaktorze jądrowym. Dla odróżnienia promieniotwórczości sztucznej od naturalnej podaje się sposób otrzymywania substancji promieniotwórczej, jako że część izotopów promieniotwórczych występujących w skorupie ziemskiej można dodatkowo uzyskać sztucznie.

Korzystałam z strony: www.bryk.pl   Uważam że to ciekawa strony informacje były podane podane w sposób zrozumiały. Porównywałam definicje z innymi stronami np. z wikipedii.

Oto nasze logo:   Zrobiła je Angela obrazek znaleziony na google, a gwiazdki w animation pro.;-)

 by Angela

Podziel się
oceń
22
10


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  59 020  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Archiwum

O mnie

Jesteśmy z klasy 2c i dostaliśmy do zrobienia projekt z fizyki ''Promieniotwórczość sztuczna i naturalna''. Nazywam się Angela B. i jestem leaderm grupy. Mój zespół składa się z Kingi S. Mateusza K. Konrada J. Mileny G.

O moim bloogu

Nasz projekt z fizyki jądrowej

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 59020

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Ogłoszenia